Meysu Nostalji

“Ambalajlı sütün serüveni”

Sütün faydaları saymakla bitmiyor. İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan süt, C vitamini ve demir dışında makro ve mikro besin öğeleri için de iyi bir kaynak oluşturuyor. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından oldukça önemli olduğu biliniyor.

Süt ve süt ürünlerine özellikle kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere bazı önemli mineraller, protein ve riboflavin gibi bazı B grubu vitaminlerin kaynağı olarak bakıldığında halk sağlığı açısından önemli bir besin grubu olduğu daha fazla ortaya çıkıyor. Süt proteinlerinin vücutta bilinen büyüme-gelişmeye katkısı, doku farklılaşmalarındaki etkinliğinin yanı sıra; kalsiyum emilimi ve immün fonksiyonlar üzerine olumlu etkilerinin olduğu, kan basıncını ve kanser riskini azalttığı, vücut ağırlığının kontrolünde etkin olduğu, diş çürüklerine karşı koruyucu olduğu biliniyor.

Ancak tüm bu faydalarına karşın toplumda, süt ve süt ürünleri özellikle de ambalajlı pastörize ve uzun ömürlü (UHT) sütler konusunda yapılan kafa karıştırıcı pek çok açıklama, tüketiciyi yanılgıya sevk ediyor. Tüketiciler bu tip açıklamalarla, güvenilir olmayan, denetimsiz ve açıkta satılan sokak sütüne yönlendiriliyor. Tüm bunların sebebini ise gerçeklere dayanmayan, ‘pastörize ve uzun ömürlü sütlere katkı maddesi eklendiği’ iddiaları oluşturuyor.

Oysa pastörize ve uzun ömürlü (UHT) sütler maksimum hijyen koşullarında üretilen ve sürekli olarak analiz edilen ürünlerdir. Bu gerçekten yola çıkan Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD), topluma pastörize ve UHT sütün üretim aşamalarını anlatan bir kısa film hazırladı. Sütün, vazgeçilmez besinlerimizden biri olduğu vurgulanan filmde, sağımdan soframıza ulaşıncaya kadar geçirdiği her aşama gözler önüne seriliyor.

Filmde, UHT (Ultra Hight Temperature – Ultra Yüksek Sıcaklık) tekniğiyle üretimde çiğ sütün, sağlık için risk oluşturabilecek bakterilerin yok edilmesi amacıyla 3-4 saniye boyunca yüksek ısıya tabi tutulduğu ve yine hızlıca oda sıcaklığına soğutulduğu anlatılıyor. Soğutulan süt, el değmeyen ortamda son tüketim tarihine kadar korunacağı altı katmandan oluşan özel aseptik ambalajlara dolduruluyor ve böylece hiçbir katkı maddesi içermeyen uzun ömürlü UHT içme sütleri, güvenli olarak tüketicilerin kullanımına sunuluyor.

Çiğ sütün sağımdan, ambalaja girmesine kadar olan sürecin anlatıldığı “Ambalajlı sütün serüveni” isimli kısa filmi aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.


Kaynak : http://www.asuder.org.tr/asudhaberleri53.html


List of News / Haber Listesi