Meysu Nostalji

Hacettepe Üniversitesi Araştırması Başlıklı ASILSIZ Haber

2005-2006 Yıllarında ilk olarak yayınlanmış ve yalan olduğu Hacettepe Üniversitesince bildirilmiş olan, MEYSU ürünlerimizi kanserojen olarak niteleyen yazı son günlerde tekrar gündeme gelmekte ve karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca Meyed Başkanı Prof. Dr. Aziz EKŞİ’nin E330 hakkındaki değerlendirmesi alt kısımda olduğu gibidir. Yazı 2011 yılında Dünya Gıda Dergisinde yayınlanmıştır.

Prof. Dr. Aziz Ekşi / Meyed Başkanı E330 Hakkında Değerlendirmesi : 1. 1. E 330’un tuhaf öyküsü Sitrik asit ( C6H8O7), meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan ve onlara ekşiliğini veren başlıca organik asitlerden birisidir. Özellikle sitrus (narenciye) meyvelerinde bulunduğu için bu adı almıştır. Doğal olarak; limon suyunda yüzde 4,5 – 6,3, portakal suyunda yüzde 0,6–1,7, kayısı pulpunda yüzde 0,15 – 0,16, şeftali pulpunda yüzde 0,4, vişne suyunda yüzde 0,04 oranında bulunmaktadır (1).E 330 ise, sitrik asidin gıda katkı maddesi olarak simgesi ya da kodudur.1976 yılında FRANSA’ da, 1986 yılında Almanya’da ve 1996 yılında da Türkiye’de ortaya çıkan, önce elden ele, sonra fakstan faksa, daha sonra internet ortamında dolaşan ve “Gıdalarda e zehiri” başlığını taşıyan listede sitrik asit (E 330), ‘en tehlikeli/ kanserojen’ katkı olarak tanımlanmaktadır.Öncelikle belirtilmesi gereken, bu nitelemenin yanlış olduğudur. Çünkü sitrik asit, zararsızlık dozu toksikolojik araştırmalarla belirlenen ve ADI değeri NL (not limited) olarak tanımlanan bir katkı maddesidir(2). E kodu da bu nedenle verilmiştir. E kodu, sanıldığı gibi zararlı katkıların değil, tam tersine zararsızlık dozu veya güvenli kullanım koşulları bilinen katkıların simgesidir. Bu kodlama, hem CAC ve hem de AB tarafından benimsenmektedir.Bu doğrudur ama, E 330’un tüketici tarafından en yaygın bilinen katkı kodu olduğu ve tüketicide öncelikle zararlılığı çağrıştırdığı da bir gerçektir. Bu yanılgıyı önlemenin yolu ise,tüketicinin bilgilendirilmesi ile yanlış bilgilerin yerine doğru bilgilerin konulmasıdır.Ancak bu da sanıldığı kadar kolay değildir.Sitrik asit hakkındaki yanıltıcı bilgilerin kaynağı gerçekten ilginçtir. Vücuda alınan gıdalardaki karbonhidrat, protein ve yağ gibi bileşiklerin, enerjiye dönüşürken izledikleri yollardan birisi de Sitrik asit döngüsüdür. Bu döngü ilk kez Hans Krebs tarafından tanımlanmıştır. Bu nedenle buna “Krebs Döngüsü” de denilmektedir. Krebs sözcüğü Almanca’da yengeç ve Kanser anlamına gelmektedir.Krebs döngüsü=Sitrik asit döngüsü ve Krebs=Kanser olduğuna göre Sitrik asit=kanserojen olmalıdır!..Bu aklı yürütenin adı bilinmese de, kuyuya taş atan bir deli olduğu tartışmasızdır.

List of News / Haber Listesi