Mango Faydaları

Mangonun fitokimyasal gücü ile kansere karsı önleminizi alın:
Yapılan son araştırmalar, mangonun içindeki kuercetin, isokuercetin, astragalin, fisetin, gallik asitve metil gallat adlıantioksidan bileşiklerin kolon, meme, lösemi ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etkisinin olduğunu göstermiştir.

Çok lifli bir meyve olması sebebiyle kolesterolü düşürür:
 İçeriğinde yoğun olarak bulunan lif, pektin ve C vitamini sayesinde serum kolesterolü ve özellikle LDL (kötükolesterolü) düşürücü etkiye sahiptir.

Tansiyon ve nabız atışında sorun olanlar mutlaka tüketin:
İçeriğindeki yoğun potasyum sayesinde kalp atım hızını ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

Cildi temizler: Cilt için dahili ve harici olarak kullanılabilir. Ciltteki tıkalı gözenekleri yok eder ve sivilcelerle mücadeleye yardımcı olur.

Göz sağlığını korur:
 100 gram mango ile günlük A vitamini ihtiyacınızın %25’ini karşılayabilirsiniz. Mango, özellikle gece körlüğünü ve göz kurumasını engellemede etkilidir.

Karaciğeri temizler, detoksta etkilidir, vücudunuzu alkalize eder: 
İçeriğindeki tartarik, malikve sitrik asit vücudunuzun alkalize olmasını sağlar. Bu yolla vücudun detoksififikasyonu(temizlenmesi) sağlanır.

Bağışıklığınızı güçlendirir: 
İçeriğindeki A ve C vitaminlerine ek olarak 25 farklı karotenoid bulunduran mango bağışıklık siteminizi sağlıklı ve güçlü tutmanıza yardımcı olur. Barındırdığı C ve E vitaminleri kanser ve kalp hastalıkları ile erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin zararlı etkilerini önler. Vücuttaki oksidatif stresi azaltarak, toksinlerin atılmasını ve dolaylı hastalıkların oluşmasını engeller.

Konsantrasyonu arttırır, hafızayı güçlendirir: 
Mango içeriğindeki glutamik asit sayesinde hücreleri aktifleştirir, konsantrasyonu arttırır ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Sevgili öğrenciler aşağıda verdiğim meyve suyunu mutlaka her gün içmeli. Sınav ve okul konsantrasyonu için önemli bir besin kaynağı.